Tuesday, February 16, 2010

Open Shuhada Street Campaign


On 25 February 2010 activists and organizations from around the world will join together in solidarity with the Palestinian residents of Hebron, through local protests and petitions to the Israeli Government. Our demands:

* Open Shuhada Street to Palestinian movement and commerce
* Full civil and human rights for all Israelis and Palestinians
* End the occupation

Please take a minute to sign this petition:

http://www.petitiononline.com/shuhada/petition.html

O co chodzi?

Hebron to jedno z największych miast na okupowanych terytoriach palestyńskich, miejsce pochówku Abrahama a zarazem obraz konfliktu izraelsko-palestyńskiego w pigułce. Osiedla izraelskie, nielegalne według prawa międzynarodowego (IV konwencja Genewska), znajdują się tu w sercu palestyńskiego miasta. Jest to jedyny taki przypadek na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Blisko sześciuset osadników zamieszkuje Hebron. W związku z ich obecnością w mieście stacjonuje około 1500 żołnierzy izraelskich oraz znajduje się blisko 100 posterunków kontrolnych (checkpointów), blokad drogowych i innych utrudnień ruchu.

Ulica Shuhada nie jest jedyną zamkniętą dla palestyńskiego ruchu na terytoriach palestyńskich. Stała się jednak symbolem okupacji. Niegdyś główna ulica handlowo-komunikacyjna Hebronu, z bazarem mięsnym i warzywnym oraz terminalem autobusowym, dziś jest zupełnie opustoszała. Poruszać się po niej mogą jedynie osadnicy oraz, choć też nie zawsze, turyści. Palestyńczycy zamieszkujący ulicę Shuhada zmuszeni są wchodzić do swoich domów tylnymi wejściami lub poprzez domy lub dachy sąsiadów. Zamknięte zostały wszystkie palestyńskie sklepy na ulicy.

25 lutego 2010r. działacze i organizacje z całego świata, w ramach kampanii „Open Shuhada Street” pragną wyrazić solidarność z palestyńskimi mieszkańcami Hebronu poprzez lokalne akcje protestacyjne oraz petycje skierowane do rządu izraelskiego.

Nasze postulaty:

– Otwarcie ulicy Shuhada dla palestyńskiego ruchu i handlu
- Pełne prawa obywatelskie dla wszystkich Izraelczyków i Palestyńczyków
- Zakończenie okupacji

Więcej informacji na stronie:

http://www.openshuhadastreet.org/

Co możesz zrobić?

Podpisz petycję do premiera Izraela na stronie:

http://www.petitiononline.com/shuhada/petition.html

No comments:

Post a Comment